הכל על גת

גת

מה זה גת?

גת הוא צמח שמקורו במזרח אפריקה (אתיופיה) ובחצי האי ערב (בעיקר בתימן ועומאן). את הגת נוהגים ללעוס כדי למצות את החומרים שבו שהם בעלי השפעה חיובית למערכות הגוף והנפש. תחילת המנהג ביוצאי תימן, אך כיום רבים האנשים המגלים את התכונות הייחודיות שבו ונוהגים ללעסו מפעם לפעם כריפוי לבעיות שונות או סתם כהנאה.

איך לועסים את זה?

בצמח הגת ישנם חלקים רבים שאינם אכילים. לכן צריך לברור מתוכם רק את העלים והענפים הרכים והלעיסים. גת משובח עתיר במיצים לעומת גת שאינו משובח שהוא יבש יחסית, כמעט ללא מיצים. הגת שאנו משווקים מבית "גת אביגדור" הוא גת שנבחר בקפידה ומכיל רק את העלים הראויים לאכילה. כמו כן הוא גת עתיר במיצים, דבר המעיד על איכותו. את העלים נוהגים ללעוס בצד הפה עד שמרגישים שהם מוצו עד תום. לאחר מכן אפשר לזרוק את שאריות העלים או לאכלם. איש הישר בעיניו יעשה.

מה צריך לדעת לפני שמתחילים?

טעמו של הגת הוא מר במקצת. ישנם אנשים שלועסים אותו פעם אחת ונרתעים. אבל החכמה היא להמשיך וללעוס. אחרי כמה פעמים מתרגלים לטעם ואף מתחילים לאהוב אותו. בזמן הלעיסה הפה בדרך כלל מתייבש, מה שמצריך כמות נכבדה של מים לשתיה בצד. לפעמים תלעסו את הגת ולא תרגישו בהשפעה- הסיבה היא שלא לעסתם מספיק. כל עלה מכיל בתוכו כמות קטנה של נוזלים ולכן בחלק מהמקרים רק לאחר לעיסה ממושכת מתחילים להרגיש את ההשפעה, וגם אז ההשפעה אינה מיידית אלא הדרגתית. לכן נוהגים ללעוס את הגת תוך כדי עיסוק בדברים אחרים או כחלק ממסיבת חברים, ולאט לאט ההשפעה מתחילה להיות מורגשת. הסוד- לא להתייאש, אלא ללעוס עוד ועוד עד שמתרגלים ולומדים את העניין.

איך בודקים אם הגת נקי ממזיקים?

הגת שאנו משווקים מבית "גת אביגדור" הוא בדרך כלל נקי ומוכן לאכילה. עם זאת, כפי שההלכה דורשת (לא רק בגת אלא גם בשאר עלים), יש להשרותו במי סבון למשך 2-3 דקות, לשטוף היטב בזרם מים חזק ולהסתכל כנגד מקור אור כדי לוודא שהגת נקי.

מה הויטמינים והמינרלים המצויים בצמח הגת?

הגת הוא בעל ערכים תזונתיים של מזון על. הוא משופע בברזל (פי 18 מברוקולי), ויטמין סי, סידן (פי 6 מברוקולי), בטא קרוטן (פי 9 מברוקולי) ועוד מרכיבים בדומה לשאר ירקות העליים.

למה גת זה בריא?

לגת נודעו סגולות רפואיות רבות כגון: דיכוי תיאבון לסיוע בתהליכי דיאטה, המרצת מחזור הדם והגברת העירנות (מעולה לאנשים הסובלים מעייפות כרונית), הורדת רמת הסוכר והשומנים בדם (לא לסכרתיים), סיוע לדרכי הנשימה (מייבש- במקרים של שפעות ואסטמה). בנוסף, לגת תועלות רבות לנפש, ובעיקר תחושת רוממות רוח עילאית ולפעמים התרגשות, ביטחון עצמי, ידידותיות, שביעות רצון, השראה מוגברת ועידוד הדיבור. הגת מסייע מאד לסובלים מבעיות קשב וריכוז, ועוזר מאד במקרים רבים של דיכאון וחרדות וכן במצבים פסיכוטיים שונים. והכי חשוב, כיוון שהגת הוא טבעי, אין לו תופעות לוואי (והוא גם חוקי בישראל). אחד היתרונות הבולטים של הגת שהוא אינו מבלבל את הדעת, בניגוד לכל מיני חומרים פסיכואקטיביים, מה שמאפשר ללועסים לתפקד כרגיל בזמן הלעיסה ולאחריה. לא סתם יותר ויותר אנשים בוחרים כיום בלעיסת גת כתחביב, או כסיוע לפתרון בעיות רפואיות שונות.

מה הקשר בין גת ליהדות?

כפי שהזכרנו צמח הגת מועיל מאד לעירנות. לפיכך יותר ויותר לומדי תורה משתמשים בו כדי להפיג את העייפות וללמוד במשך שעות ארוכות במרץ רב. כך עושים גם סופרי סת"ם רבים וכל העוסקים במלאכות מעין אלו המצריכות עירנות, מרץ וריכוז במשך שעות ארוכות. גם כאן בא לידי ביטוי היתרון הגדול של הגת, שהוא אינו מבלבל את הדעת, ומאפשר ללועסים להמשיך במלאכתם כרגיל.

האם הגת חייב במעשרות ומה מברכים עליו?

הגת פטור ממעשרות כיוון שאינו נכנס לקיום, היינו שאי אפשר לאחסנו זמן ממושך מבלי שיתקלקל. על הגת מברכים "שהכל" כיוון שעיקר לעיסתו לצורך מיצוי הנוזלים ממנו ולא לצורך אכילה.

למה דווקא גת אביגדור?

לפני שהתחלנו לשווק את גת אביגדור, ניסינו כמעט את כל חברות הגת הקיימות בשוק יותר מפעם אחת. נוכחנו לדעת שאין גת איכותי יותר מזה, הן מבחינת נקיות, הן מבחינת טריות, והן מבחינת השפעה. לכן החלטנו שאת הגת הזה אנחנו רוצים לקדם ולהפיץ. רק את הטוב ביותר שאנו מאמינים בו.

אז איפה אפשר להשיג גת?

אצלנו בעיר אלעד. כן. יש גת באלעד. ברחוב רש"י 4 בתיאום טלפוני מראש. אז למה אתם מחכים? התקשרו 052-7644100

* לבירור נקודות שיווק במקומות אחרים בארץ היכנסו לאתר גת אביגדור תחת הכותרת "איפה קונים גת?" * אין באמור להוות התוויה תרופתית כלשהי * גת באלעד | איפה קונים גת באלעד? | גת | גת ישראלי | גת אדום | גת חבשי | הכל על גת *

Powered by WordPress.com. ערכת עיצוב: Baskerville 2 של Anders Noren.

למעלה ↑

%d בלוגרים אהבו את זה: